26th JPDU Tournament


大会概要

日時 2012年9月15日(土), 16日(日)
会場 9/15 首都大学東京
9/16 国際基督教大学
参加対象 大学学部生、院生
ディベート形式 BPスタイル
大会形式 1日目: 予選ラウンド1-4
2日目: 決勝トーナメント
備考 24チームブレイク

Results

■Team Prize
Champion
UT A (東京大学)
(Yuki Tominaga/Fumihiko Sano)

Grand Finalist
Hit-U A (一橋大学)
(Nahiro Togashi/Stevensen)
ICU E (国際基督教大学)
(Shunichi Arai/Takuto Kobayashi)
KDS A (慶應義塾大学)
(Kazuki Tomimoto/Hiroki Taya)

Semi Finalist
Hit-U B (一橋大学)
(Tomoya Yonaga/Noritaka Kon)
Kobe A (神戸大学)
(Satoru Nabeshima/Hiroyuki Tsurumoto)
UT B(東京大学)
(Kuwa Inokuchi/Yusuke Iwata)
WAD B (早稲田大学)
(Takenori Hayashi/Junko Nakano)

Quarter Finalist
ICU A(国際基督教大学)
(Aiko Imai/Kohki Sasaki)
ICU D(国際基督教大学)
(Yuki Tanaka/Hirohito Asai)
Kyoto A(京都大学)
(Nobumasa Tagai/Yongrak Jeong)
OPU A(大阪府立大学)
(Kenta Miyahara/Satoshi Watanabe)
Seikei A(成蹊大学)
(Akiyasu Ito/Naoki Iwasaki)
Seikei B(成蹊大学)
(Shiori Saitoh/Motoki Kobayashi)
Tsuda A(津田塾大学)
(Megumi Kaneko/Ikue Kuga)
WAD C(早稲田大学)
(Masanori Hayashi/Yuki Kawana)

Pre Quarter Finalist
ICU B(国際基督教大学)
(Kohei Arakawa/Satoshi Fujikawa)
ICU C(国際基督教大学)
(Kumiko Dojo/Naoko Arai)
ICU F(国際基督教大学)
(Marina Nakamura/Miki Hosaka)
KDS B(慶應義塾大学)
(Mitsushi Ono/Shotaro Nakano)
KDS C(慶應義塾大学)
(Yuki Oka/Monami Nohara)
TMU A(首都大学東京)
(Tomohide Monoi/Akira Ono)
TMU D(首都大学東京)
(Chiaki Furukawa/Azusa Minami)
WAD A(早稲田大学)
(Takehiro Kamei/Naoto Soda)

■Speaker Prize
The Best Speaker
Yuki Tominaga (UT A)
Fumihiko Sano (UT A)

The 3rd Best Speaker
Kohki Sasaki (ICU A)

The 4th Best Speaker
Aiko Imai (ICU A)

The 5th Best Speaker
Yuki Tanaka (ICU D)

The 6th Best Speaker
Takenori Hayashi (WAD B)
Hirohito Asai (ICU D)

The 8th Best Speaker
Kazuki Tomimoto (KDS A)
Motoki Kobayashi (Seikei B)

The 10th Best Speaker
Mitsushi Ono (KDS B)

■Breaking Teams
1st: UT A
2nd: ICU A
3rd: ICU D
4th: WAD B
5th: Seikei B
6th: ICU E
7th: Seikei A
8th: Kyoto A
9th: TMU D
10th: WAD A
11th: KDS B
12th: WAD C
13th: TMU A
14th: ICU C
15th: Kobe A
16th: Tsuda A
17th: Hit-U A
18th: KDS A
19th: Hit-U B
20th: KDS C
21th: UT B
22th: OPU A
23th: ICU F
24th: ICU B

■Judge Award
The Best Adjudicator
Akira Kato

The 2nd Best Adjudicator
Kowa Niikura

The 3rd Best Adjudicator
Nobuaki Kaneoya

The 4th Best Adjudicator
Takeru Uchiyama

The 5th Best Adjudicator
Kei Furuta

■Breaking Adjudicator (in no particular order)
Akira Kato
Kowa Niikura
Nobuaki Kaneoya
Takeru Uchiyama
Kei Furuta
Hikari Maezawa
Hiromichi Murano
Johnson Lin
Mai Mizukawa
Nao Tsugawa
Norimichi Takashima
Sadahiro Ideriha
Masahiro Ito (Co-CA)
Toshinari Ishikawa (Co-CA)
Yoko Tamamura (DCA)
Shuntaro Seki (DCA)

Motion
Round 1
THBT labor unions should have their power suspended during times of economic crisis.

Round 2
THBT every athlete has the right to claim any political ideas in the international competition.

Round 3
THBT liberal democratic countries should not set the limitation of accepting refugees from conflict.

Round 4
THW establish state funded schools which exclusively admire LGBT students who choose to attend.

Pre Quarter Finals
THW set quota representing poor in political arena.

Quarter Finals
THW allow all communities to freely use the ‘N-word’.

Semi Finals
THBT US should use military forces and secure border in order to achieve ‘ Land for peace’.

Grand Final
TH supports populism.

Organizing Committee

Tournament Director Atsushi Onoyama (成蹊大学)
Vice Tournament Director Keita Takayanagi (国際基督教大学)
Chief Adjudicator Toshinari Ishikawa (東京大学)
Masahiro Ito (東京工業大学)
Deputy Chief Adjudicator Shuntaro Seki (国際基督教大学)
Yoko Tamamura (早稲田大学)
Communication Director Kasumi Kato (東京女子大学)
Financial Director
Tournament Coordinator
Miyuki Orito (国際基督教大学)
Media Director Yutaro Kajiwara (大阪府立大学)
Tabulation Director Hiroyuki Ikeda (国際基督教大学)
Vice Tabulation Director Jun Sakai (慶應義塾大学)

[ad#Banner]
[ad#Banner Image]