Japan BP 2013


Jump to:
大会概要 | Results | Motions | Organizing Committee

大会概要

日時 2013年12月14日(土), 15日(日)
会場 12/14 筑波大学体育・芸術エリア
12/15 国際基督教大学三鷹キャンパス
参加対象 大学学部生、院生
ディベート形式 BPスタイル
大会形式 1日目: 予選 Round 1-3
2日目: 予選 Round 4, 決勝トーナメント3ラウンド
備考 16チームブレイク

Results

■Team Prize
Champion
UT B (東京大学)
Yasufumi Tozuka / Fumiko Hirasawa
Grand Finalist
ICU A (国際基督教大学)
Kohki Sasaki / Aiko Imai
ICU B (国際基督教大学)
Hitomi Takai / Ken Kuroki
Tokyo Boy’s Collection
Mitsushi Ono (KDS) / Thomas Mallon (UT)
Semi Finalist
ICU C (国際基督教大学)
Hirohito Asai / Takuto Kobayashi
Hit-U A (一橋大学)
Tomoya Yonaga / Stevensen
UT C (東京大学)
Ryotaro Tanaka / Yusuke Niitani
古都大学奈良
Sadahiro Ideriha (Kobe) / Haruka Kozen (TMU)
Quarter Finalists
AGU A (青山学院大学)
Hayato Hirai / Kesuke Takashima
Hit-U C (一橋大学)
Shin Eto / Kengo Matsunaga
JKP
Kentaro Asai (AGU) / Hiroki Nakajo (TMU)
Joint A
Toshinari Ishikawa (UT) / Masahiro Ito (Titech)
TS (TomiShun)
Shunichi Arai (ICU) / Yuki Tominaga (UT)
UT A (東京大学)
Daiki Komatsu / Chikara Mizokami
UT D (東京大学)
Makoto Fukumoto / Masahito Omori
UT E (東京大学)
Ryoya Kurauchi / Ema Tajima

jbp13finalstage

■Breaking Teams
1st: Tokyo Boy’s Collection
2nd: TS (TomiShun)
3rd: UT C
4th: Hit-U A
5th: UT A
6th: UT E
7th: ICU A
8th: Joint A
9th: ICU C
10th: ICU B
11th: 古都大学奈良
12th: UT B
13th: Hit-U C
14th: JKP
15th: AGU A
16th: UT D

■Speaker Prize
Best Speaker
Mitsushi Ono (KDS / Tokyo Boy’s Collection)
2nd Best Speaker
Thomas Mallon (Oxford & UT / JOINT Tokyo Boy’s Collection)
3rd Best Speaker
Ryotaro Tanaka (UT C)
4th Best Speaker
Yuki Tominaga (UT / Tomishun)
5th Best Speaker
Yasufumi Tozuka (UT B)
6th Best Speakers
Fumiko Hirasawa (UT B)
Stevensen (Hit-U A)
Shunichi Arai (ICU / TomiShun)
Ryoya Kurauchi (UT E)
10th Best Speaker
Kengo Matsunaga (Hit-U C)
Tomoya Yonaga (Hit-U A)
Kohki Sasaki (ICU A)
Satoru Nabeshima (Kobe A)
Darla Cornett (Sophia A)

■Breaking Adjudicator
Breaking Adjudicators
Akira Kato (UT)
Ayane Nomura (ICU)
Fumihiko Sano (UT)
Isshu Fujii (AGU)
Kazuki Tokunaga (UT)
Kohei Funato (UT)
Kuwa Inokuchi (UT)
Marina Nakamura (ICU)
Misako Koizumi (Hit-U)
Naoki Iwasaki (Seikei)
Shingo Fujita (WAD)
Shota Ido (UT)
Takuma Yamagishi (UT)
Yusuke Iwata (UT)
Adj Core
Ryosuke Takahashi (WAD)
Kohei Arakawa (ICU)
Max Crylov (Hit-U)
Yo Kojima (Sophia)

■Reserved Adjudicator
Fumiaki Todo (Titech)
Shuhei Kutsuzawa (Seikei)
Taiju Aoki (UT)
Takuya Tanohata (Kyoto)
Yuki Inoue (UT)

Motions

Round 1
THBT scientists should not report the empiric results which may conclude a certain race/ethnicity is inferior to others on the aspect of neuroscience.
Round 2
THW prioritize reduction in government spending over raising tax as a means to deal with fiscal crisis.
Round 3
In country where sexual assaults often happen, THBT government should actively discourage (not criminalize) women to behave irresponsibly (such as wear slutly and drink too much).
Round 4
THW ban local (regional) parties from participating in national elections.
Quarter Final
THBT governments of developing countries should not allow foreign large retailers like Wal-Mart, Costco etc. to advance into their market.
Semi Final
THBT development aid should be prioritized over military aid in the Sahel region of Africa.
Grand Final
TH regrets the decline in popularity of communism in modern world.

Organizing Committee

Tournament Director Nanami Kanazawa (東京大学)
Vice Tournament Director Yuka Morishita (東京女子大学)
Chief Adjudicator Ryosuke Takahashi (早稲田大学)
Deputy Chief Adjudicator Kohei Arakawa (国際基督教大学)
Communication Director Yuki Tayama (慶應義塾大学)
Financial Director Anna Ohtake (首都大学東京)
Tournament Coordinator Hiromichi Murano (一橋大学)
Media Director Yutaro Kajiwara (筑波大学)
Tabulation Director Maho Kakuda (東京大学)
Vice Tabulation Director Kumiko Dojo (国際基督教大学)