23rd JPDU Tournament


大会概要

日時 2011年4月23日(土), 24日(日)
会場 4/23 東京理科大学

4/24 国際基督教大学

参加対象 大学学部生、院生
ディベート形式 Asianスタイル
大会形式 1日目: 予選ラウンド1-3

2日目: 予選ラウンド4, 決勝トーナメント

備考 ルーキーブレイク有

Results

Champion
UT A(東京大学)
Akira Kato, Yoka Tomita, Kazushige Yoshimaru

Finalists
ICU A(国際基督教大学)
Keita Takayanagi, Sei Takizawa, Koki Sasaki

Semi Finalists
Titech A (東京工業大学)
Takeru Uchiyama, Masahiro Ito, Koichi Mizukami

Composite A(早稲田大学、首都大学東京)
Maho Hakeda, Kowa Niikura, Hiroshi Ishima

Quarter Finalists
Hit-u A (一橋大学)
Max Krylov, Tei Tsurumaki, Naohiro Togashi

UT B (東京大学)
Toshinari Ishikawa, Fumihiko Sano, Yuki Tominaga

KDS A (慶應義塾大学)
Yuki Tayama, Kazuki Tomimoto, Kazutaka Yoshinaga

ICU D(国際基督教大学)
Kohei Arakawa, Kumiko Dojo, Waka Ishikawa

Rookie Champion
Sophia A(上智大学)
Yukari Kitase, Yoko Morimoto, Amane Kawano

Rookie Finalists
UT D (東京大学)
Hibiki Kimura, Daiki Komatsu, Nobuaki Kaneoya

Rookie Semi Finalists
UT E (東京大学)
Akiko Ichiyanagi, Takafumi Kawakubo, Ayumi Kito

WAD A (早稲田大学)
Takenori Hayashi, Takehiro Kamei, Naoto Soda

Breaking Adjudicators

(no particular order)

Akinao Kosaki
Chisato Toki
Asaka Yoshimura
Dai Oba
Yuri Akimoto
Kazunori Furusawa
Toshimitsu Kiji
Takuya Kwaguchi
Shoko Furui
Hiroaki Takahashi
Kotaro Horie
Jonathan Borock
Isao Ayabe
Akira Matsumoto
Hideto Sakurai(as DCA)
Hayato Oya(as DCA)
Shun Otsudumi(as DCA)
Takao Oguchi(as CA)

Speaker Awards

Best Speaker Max Krylov (Hit-u A)
2nd Best Speaker Keita Takayanagi (ICU A)
3rd Best Speaker Kowa Niikura (Composite A)
4th Best Speaker Akira Kato (UT A)
5th Best Speaker Yoka Tomita (UT A)
6th Best Speaker Takeru Uchiyama (Titech A)
7th Best Speaker Kaoru Kofukada (ICU C)
8th Best Speaker Karin Noda (Sophia B)
9th Best Speaker Koki Sasaki (ICU A) Toshinari Ishikawa (UT B)

Motions

Round1
Theme: Political issues
THW introduce a universal basic income.
THBT cabinet should be dissolved upon reaching an unacceptably low
popularity rate
THBT political parties should make their pre-election poromises binding, the
breaking of which would trigger immediate elections.

Round2
Theme: Our rights and their rights
THW ban pet-owners from applying euthanasia to their pets.
THBT parents do not have the right to impose a religion on their children.
THW legalize political contributions from foreigners.

Round3
Theme: Education
THBT developing states should prioritize the education for the mass over the
education for creating elites.
THBT indigenous peple should be given preferential access to education.
THW publicise the evaluation of teachers.

Round4
Theme: Global civil society
THW invade Zimbabwe.
THW ban tax havens.
THBT the advanced states should pay developing states for the use of their
genetic resources.

Quater Final & Rookie Semi Final
Theme: Justice
THBT ICC should prosecute for the crimes against the democratic process.
THBT doctotrs who take part in illegal abortion should be charged with
murder.
THW ban the usage and development of all unmanned military weaponry.

Semi Final & Rookie Grand Final
Theme: Culture
THW abolish the registration of World Heritage Sites.
THW not contact undiscovered indigenous populations.
THW ban any expression that portrait anti-social behaviours in a bright
light.

Grand Final
Theme: Disaster
THW help victims of major disasters regardless of the affected country’s
consent.
THW ban aid agencies from taking on missionary activities in areas that have
suffered disasters.
THBT the state should not pay for the reconstruction of areas prone to
repetitive weather disaster.

Organizing Committee

Tournament Director Ryotaro Tanaka
Vice Tournament Director Reina Taguchi
Chief Adjudicator Takao Oguchi
Deputy Chief Adjudicators Hayato Oya Shun Otsudumi Hideto Sakurai
Communication Director Aiko Kudo
Financial Director Yoko Tamamura
Tabulation Director Teruaki Tanizawa
Yuma Kaneko
Tournament Cordinator Hirokazu Honda

[ad#Banner]
[ad#Banner Image]